متخصص زنان و زایمان - دکتر رویا امدادی
گذاشتن IUD ; پاپ اسمیر ; انجام سونوگرافی زنان ; سزارین ; زایمان طبیعی ; لابیاپلاستی ; تعیین جنسیت جنین

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زایمان زنان : اهمیت انجام زایمان صحیح


دكتر سلیمانی اورولوژیست :

عفونت‌های ادراری و بی‌اختیاری‌های ادرار از شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی زنان است، نحوه زایمان و صدمات ناشی از آن را در ایجاد بی‌اختیاری ادرار موثر دانست.


نحوه زایمان و صدمات ناشی از آن منجر به شل شدن عضلات كف لگن و ایجاد بی‌اختیاری ادرار در زنان می‌شود.

روش درمان بی‌اختیاری ادرار بر اساس علت ایجاد كننده آن متفاوت است. ممكن است برای درمان بی‌اختیاری‌های ادرار یك درمان دارویی ساده تا یك درمان جراحی پیشرفته به كار گرفته می‌شود.

به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت‌ها و بی‌اختیاری‌های ادرار، زایمان‌ها باید به صورت علمی و صحیح انجام شود.
روش‌های زایمان باید از حالت‌ سنتی خارج شود؛ خوشبختانه امروزه پیشرفت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

همچنین در صورتی كه زایمان به شكل طبیعی مشكلاتی را بوجود آورد در این مواقع سزارین در نظر گرفته می‌شود. بنابراین نباید در مواقع خاص برانجام زایمان طبیعی اصرار كرد.


در تعداد زایمان‌های بالا (معمولا پنج تا شش زایمان) شل شدن عضلات كف لگن و احتمال بی‌اختیاری ادرار شایع است. بعد از زایمان و با تجویز پزشك، ورزش‌هایی در جهت تقویت عضلات لگن در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی كه روش‌های تشخیصی مناسبی به منظور شناسایی علت ایجاد كننده بی‌اختیاری به كار گرفته شود، با اقدام درمانی مناسب، حدود 80 تا 85 درصد از بی‌اختیاری‌های ادرار به طور كامل بهبود می‌یابد.

در درمان‌های دارویی، مثانه كنترل و عضلات آن تقویت می‌شود. در صورتی كه درمان‌های دارویی موثر نباشد درمان جراحی به كار گرفته می‌شود. در درمان‌های جراحی با قرار دادن نوارهای مصنوعی زیر مجرا و گردن مثانه، عضلات تقویت شده وعارضه بی اختیاری ادرار درمان می شود.

در بی‌اختیاری استرس با كوچك‌ترین حركت و فشار در ناحیه شكم، ادرار دفع می‌شود. در صورتی كه علت بی‌اختیاری، اضطرار باشد درمان طبی به كار گرفته می‌شود. اما در بی‌اختیاری استرس علاوه بر درمان‌های طبی، جراحی نیز در نظر گرفته می‌شود. به طور كلی انتخاب درمان برای بی‌اختیاری ادرار بسیار مهم است.

گروهی از اختلالات مادرزادی و نخاعی نیز می‌توانند باعث ایجاد بی‌اختیاری‌های ادرار شوند. اضطرار در شروع ادرار اغلب در مثانه‌های غیرقابل كنترل مشاهده می‌شود. منشا نخاعی، مسایل روحی - روانی، عفونت‌ها و سنگ‌های مجاری ادراری می‌توانند از علل ایجاد بی‌اختیاری اضطرار باشند.

حدود 5 تا 6 بار ادرار در طول روز طبیعی است و بیشتر از آن به عنوان تكرر ادرار در نظر گرفته می‌شود. نارسایی قلبی، بیماری‌های نارسایی كلیه، دیابت، كمبود ماده غلیظ كننده ادرار و مسایل عصبی از جمله عوامل موثر در ایجاد تكرر ادرار هستند.

شب‌ها و بر اساس ساعت خواب یك تا دو بار ادرار طبیعی است. بزرگی پروستات، نارسایی قلبی، دیابت و مصرف برخی داروها می‌تواند از علل بروز تكرر ادرار در شب باشد. از آنجا كه بیدار شدن در شب به دلیل ادرار عوارض زیادی را به دنبال دارد. در این مورد طی ده سال اخیر مطالعات زیادی صورت گرفته و درمان‌ها با دقت خاصی انجام می‌شود. تركیب واتوپرسین از جمله درمان‌های به كار گرفته شده در این مورد است كه بوسیله آن ادرار غلیظ و دفع آن در شب كاهش می‌یابد. این درمان برای افراد مسن استفاده نمی‌شود. به طور كل نباید فراموش شود كه شناسایی علت ایجاد بی‌اختیاری ادرار و به كار گرفتن درمان مناسب بسیار مهم است.

زنان معتاد به هنگام بارداری، اقدام به خوددرمانی اعتیاد نکننددکتر خدابنده متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها:

برخی از زنان معتاد به هنگام بارداری برای پنهان کردن اعتیاد خود بدون مراجعه به پزشک متخصص، اقدام به خود درمانی می‌کنند که عوارض خطرناکی را به دنبال دارد.

برخی از زنان به هنگام بارداری بدون آن که از عوارض اعتیاد بر جنین آگاه باشند به دلیل ترس از اطلاع دیگران از اعتیاد او به پزشک مراجعه نمی‌کنند و اقدام به خود درمانی و کمک از هم نوعان خود می‌کنند که این عمل عوارض خطرناکی را به دنبال دارد.

اعتیاد در زنان باردار موجب تولد زودرس و به دنبال آن مرگ نوزادان می‌شود. زنان بارداری که به مواد مخدر اعتیاد دارند با مراجعه به پزشک به مراکز ذیربط ارجاع داده می‌شوند. در این مرکز به جای مصرف مواد مخدر متادون تجویز می‌شود که هیچ نوع عوارضی بر جنین ندارد و فقط جا به جایی مواد مخدر با مصرف مواد امن انجام می‌شود

سزارین خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد

پژوهشگران نروژی تاكید كردند كه سزارین خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد.

این پژوهشگران با بررسی ارتباط بین سزارین و و ابتلا به آسم در کودکان در یک تحقیق وسیع دریافتند که ممکن است خطر ابتلا به آسم در کودکانی که با روش سزارین متولد می‌شوند در مقایسه با کودکانی که به شکل طبیعی به دنیا می‌آیند، به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

دکتر تولانز از دانشگاه برگن در نروژ و همکارانش نوع زایمان را در بین بیش از 7/1 میلیون تولد که بین سال های 1697 تا 1998 به مرکز ثبت تولد نروژ گزارش شده بود، بررسی کردند.

آنها سپس از اطلاعات ثبت شده بیمه ملی برای تعیین تعداد کودکانی که در سن 18 سالگی در سال 2002 به آسم شدید مبتلا شده بودند، استفاده کردند.

این پژوهشگران با مطالعه اطلاعات جمع آوری شده به این نتیجه رسیدند كه خطر ابتلا به آسم بین سال‌های 1967 تا 1998 در کودکان كه به روش سزارین به دنیا آمده‌اند حدود 50 درصد بالاتر بوده است.

متخصصان همچنین دریافتند: احتمال ابتلا به آسم در کودکانی که از طریق زایمان واژنی اما با استفاده از ابزاری نظیر وکیوم یا پنس زایمان متولد شده‌اند، 19 درصد افزایش پیدا كرده است.

تولانز و همکارانش تاكید كردند: هرچند این یافته‌ها در نهایت وجود ارتباط بین زایمان سزارین و ابتلای كودك به آسم در آینده را تایید می‌کند، اما دلایل این ارتباط باید بررسی شود.

بر اساس مطالعات دكتر تولانز دو فرضیه اصلی درباره این که چرا سزارین می تواند باعث ابتلا به آسم شود وجود دارد. اولین فرضیه این است که کودکانی که با روش سزارین متولد می‌شوند، در طول فرآیند تولد در معرض باکتری‌های مادرشان قرار نمی‌گیرند و این امر برای رشد سیستم ایمنی بدن این کودکان زیانبخش است.

وی افزود: فرضیه دیگر این است که کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند بعد از تولد دارای مشکلات تنفسی بیشتری هستند، زیرا کمتر در معرض هورمون‌های استرس و فشار قفسه سینه هستند. از آن جا که این مکانیزم (فشار قفسه سینه) باعث تخلیه ریه‌ها از مایع آمینوتیک می‌شود، ممکن است نبود آن در درازمدت بر عملکرد ریه آثار منفی بگذارد.

هشدار درباره سیگار كشیدن در دوره بارداری

سیگار كشیدن مادر در دوره بارداری ، خونرسانی جنین را مختل می كند.

شواهد علمی نشان می دهد ، نوزادان مادران سیگاری ، وزن كمتر ، قد كوتاه تر و سر كوچكتری دارند.

بر اساس یافته های جدید ، نوعی پروتئین موسوم به ENOS كه میزان خونرسانی رگ ها را تنظیم می كند ، در جنین مادران سیگاری ، 47 درصد كمتر از جنین مادران غیرسیگاری است.

همچنین میزان كلسترول سودمند یا اچ دی ال خون جنین هایی كه مادر سیگاری دارند، 18 درصد كمتر از دیگران است.

این یافته ها نشان دهنده این است كه كودكان مادران سیگاری افزون بر عوارض دوران جنینی و نوزادی ، در سال های بعدی زندگی نیز بیش از دیگران در خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.

هشدار كارشناسان درباره خطرات روند به تاخیر انداختن بارداری

در مقاله‌ای که در انگلیس در نشریه کالج سلطنتی پزشکان متخصص زنان و زایمان انتشار یافته درباره خطرات روند به تاخیر انداختن بارداری در زنان هشدار داده شده است.

در این مقاله پزشکان همچنین ابراز نگرانی کرده‌اند که بسیاری از زنان هنوز به این نکته واقف نیستند که توانایی بارداری از 35 سالگی به بعد به سرعت کاهش می‌یابد.

پس از آن که تازه‌ترین آمار نشان داد که شمار زنانی که در سنین بالا دارای فرزند می‌شوند، به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده، کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان تیمی از پزشکان متخصص را مامور بررسی این موضوع کرد.

این کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که برای زنی که بیش از 42 سال دارد، موفقیت باردار شدن از طریق IVF ( لقاح خارج از رحم) تنها پنج درصد است در حالی که برای زنی که کمتر از 35 سال دارد احتمال این موفقیت 31 درصد است.

علاوه بر این، به گفته این کارشناسان، شماری از زنانی که در سنین بالا باردار می‌شوند با مشکلاتی برخورد می‌کنند. به طور مثال تعدادی از این مادران با خطر ابتلا به بیماری دیابت و پره اکلامپسی (اختلال چند ارگانی) در حین بارداری روبرو می‌شوند.

ماندیش جاندال، یکی از پزشکانی که در تهیه مقاله مورد بحث شرکت داشته می‌گوید: اگر به مادرانی که بیش از 35 سال دارند نگاه کنید می‌بینید در اواسط دهه 1980 تعداد زنان بالای 40 سالی که باردار می‌شدند، هشت درصد کل زنان باردار بود در حالی که اکنون این رقم بیش از دو برابر شده و به 19 درصد رسیده است.

ماندیش جاندال می‌افزاید: یکی از دلایل به تاخیر انداختن بارداری ممکن است این باشد که زنان تحت تاثیر شخصیت‌های مشهور و جنجالی قرار می‌گیرند که در سنین بالا باردار می شوند. بسیاری از زنان جوان مجلاتی را می‌خوانند که بر این مسائل تاکید می‌کنند. متاسفانه رسانه‌های گروهی مشکلات بارداری در سنین بالا را انتشار نمی‌دهند.

خطرهای پزشکی برای زنان باردار بالای 40 سال 2 تا پنج برابر این گونه خطرها برای مادرانی است که 20 تا 30 ساله‌اند.

ولی کسانی هستند که معتقدند در تمرکز بر روی خطرات بارداری تغییرات مهم و عمیق اجتماعی که شکل زندگی زنان را تعیین می‌کند در نظر گرفته نشده مانند فرصت‌های بیشتر برای زنان در جهان کار و انتظار استقلال مالی.

فرانک فوردی، استاد جامعه شناسی در دانشگاه کنت در بریتانیا، معتقد است جامعه خود را با تغییر واقعیت‌ها وفق نداده است.

فرانک فوردی می‌گوید: خود من فکر نمی‌کنم مشکل بزرگی وجود داشته باشد. اگر به آمار نگاه کنید می‌بینید که بارداری تاکنون هیچ وقت مانند زمان حال بی‌خطر نبوده است. ما دارای سیستم پزشکی بسیار خوبی هستیم که می‌تواند خطرات را برای زنانی که در سنین 35 یا 36 سالگی صاحب فرزند می‌شوند به حداقل برساند. در همین حال کسانی هستند که می‌گویند باید تسهیلاتی فراهم آورده شود که امکان مادر شدن برای زنان در سنین پائین‌تر افزایش یابد.

این عده می‌گویند؛ دولت باید به زنان شاغل این امکان را بدهد که در صورت مادر شدن برای مدتی کار نکنند تا بتوانند با خیال آسوده صاحب فرزند شوند. علاوه بر این، دادن مرخصی به شوهران برای نگاهداری از نوزاد می‌تواند از فشار بر روی زنانی که می‌خواهند قبل از بچه‌دار شدن حد اکثر پیشرفت کاری را داشته باشند، بکاهد


عوامل محیطی علت شیوع فراوان تخمدان پلی‌كستیك در زنان ایرانی است

دکتر مرضیه غفارنژاد جراح و متخصص زنان و زایمان:

تخمدان‌های پلی کیستیک از شایع‌ترین بیماری‌های غددی دوران تولید مثل در زنان ایرانی هستند كه در صورت تشخیص، قابل پیشگیری و درمان است.


حدود 5 تا 10 درصد دختران به اختلال تخمک گذاری مبتلا می‌شوند.

تخمدان‌های پلی کیستیک از نظر بالینی و آزمایشگاهی بدون علایم اختصاصی هستند. اختلال در قاعدگی، افزایش هورمون‌های مردانه، مشکوک بودن سونوگرافی، چاقی و نازایی مهمترین علایم وجود تخمدان‌های پلی کیستیک در زنان است.

عوامل محیطی، ژنتیک و اختلال در غدد درون‌ریز از علل مهم ایجاد تخمدان پلی کیستیک هستند . تخمدان پلی‌کیستیک در زنان ایرانی به علت عوامل محیطی بسیار شایع است.

سلامتی زنان مبتلا به تخمدان‌های پلی کیستیک در خطر است و اگر سریع درمان نشوند امکان ابتلا به سرطان رحم، دیابت و بیماری های قلبی عروقی در آنها افزایش می‌یابد.

تناسب وزن، تغذیه صحیح، ورزش، بررسی های سالیانه از نظر دیابت مهمترین راه های پیشگیری از ایجاد تخمدان های پلی کیستیک است.

تخمدان های پلی کیستیک درمان‌پذیر هستند
استفاده از داروهای هورمونی مثل قرص‌های ضدبارداری، انجام ورزش‌های صحیح و کاهش وزن از عمده ترین راه‌های درمان تخمدان پلی کیستیک است.


توصیه به زنان
در صورت مشاهده هر گونه اختلال در قاعدگی، پرمویی و افزایش وزن بدون علت حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص تخمدان پلی کیستیک، سریعا درمان شوید.

مدل ها و بارداری

درآمد مدل‌‌ها به دو چیز متکی است:
زیبایی چهره و اندام متناسب.
طبیعی است آنها برای حفظ این دو ویژگی حاضر به تحمل هر گونه سختی هستند و شدیدا از عوامل تهدیدکننده‌ زیبایی چشم‌پوشی می‌کنند؛ البته هر عاملی به جز مادر شدن.


هر چند این تصور ممکن است عجیب به نظر برسد، اما در در دسته‌بندی شغل‌های استرس‌زا می‌توان مدل بودن را هم گنجاند. مسافرت‌های فراوان کاری، رژیم‌های سرسخت غذایی و تقویم‌های پر کاری باعث می‌شوند که مدل‌ها هیچ‌گاه زمان کافی برای داشتن یک زندگی خانوادگی معمولی نداشته باشند. تنها اگر در میان قراردادهای فراوان برای حضور در تبلیغات مارک‌های تجاری معروف، جای خالی وجود داشته باشد، آنها می‌توانند چند روزی را صرف زندگی شخصی‌اشان کنند.

در میان نام‌های پرآوازه‌‌ای که روی سکوی سالن‌های مد قدم برمی‌دارند، هایدی کلوم نمونه‌ای از سوپرمدل‌هایی است که علاقه‌ی ویژه‌ای به مادر شدن دارند. او و همسرش «سیل»، خواننده‌ معروف بریتانیایی دارای سه فرزند هستند و به تازگی نیز اعلام کرده‌اند که در انتظار به دنیا آمدن فرزند چهارمشان به سر می‌برند. با این همه بارداری موجب نشده تا هایدی دست از فعالیت‌های حرفه‌ای‌ خود بکشد.

این مدل ۳۴ ساله‌ آلمانی، در هفته‌ گذشته چهارمین سری از برنامه‌ی تلویزیونی «دل برتر آینده‌ آلمان» را به اتمام رساند، تبلیغ جدیدی را برای مک‌دونالد بازی کرد و سپس در برابر دوربین عکاسان مجله‌ی «ووگ» قرار گرفت. البته در این بین یکی، دو روزی را هم در خانه و در کنار فرزندانش سپری کرد.

لائتیتا کاستا، سوپر مدل فرانسوی و یکی دیگر از نام‌های معروف دنیای مد، رویه‌ای همانند هایدی کلوم را در پیش گرفته است. او مدتی است قدم به دنیای بازیگری گذاشته وبه تازگی نیز به همراه نامزدش بر روی فرش قرمز کن حاضر شد. کاستا دو فرزند دارد که یکی از آنها از ازدواج اول اوست.

سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت

البته مدل‌های دیگری نیز بوده‌اند که به دلیل بچه‌دار شدن و تشکیل خانواده کم کم با این حرفه خداحافظی کرده‌اند، یا اینکه کمتر در جلوی دوربین قرار گرفته‌اند. سیندی کرافورد، مجری تلویزیونی و مدل آمریکایی جزو این دسته است. او که در دهه‌ ۱۹۹۰ همواره یکی از مدل‌های برتر به شمار می‌رفت، اینک بسیار کم‌کار شده و بیشتر ترجیح می‌دهد اوقاتش را همراه با دو فرزندش بگذراند.

با این همه برخی از مدل‌ها زیرکی خاصی را به خرج می‌دهند. کلودیا شیفر نمونه‌ چنین موردی است. او در سال ۲۰۰۲ با کارگردان انگلیسی «ماتیو وان»کرد که دو فرزند حاصل این ازدواج هستند. هرچند شیفر با بالا رفتن سن، دیگر آنچنان سوپر مدل محبوب طراحان نیست، اما با این همه همچنان برای مارک‌های شناخته شده‌ لباس و لوازم آرایش تبلیغ می‌کند. تنها تفاوت در این است که این‌بار شیفر در تبلیغاتش یک همکار هم دارد که کسی نیست جز پسر کوچکش کاسپار. این مادر و پسر گاهی همراه هم جلوی دوربین می‌روند.

به این ترتیب بارداری برای مدل‌ها آنچنان هم عنصر تهدیدکننده‌ زیبایی به شمار نمی‌آید، زیرا آنها آنقدر درآمد دارند تا با استخدام یک مربی بدنسازی مخصوص، سریعا و در عرض مدت کوتاهی به فرم پیشین خود برسند.

تجربه بیش از دو مورد بارداری خطر بروز چاقی به دنبال دارد

مهرانگیز علاف متخصص تغذیه

زایمان بیش از 2 مورد، خطر چاقی و افزایش وزن را در زنان به همراه دارد.

این مطالعه با هدف «تعیین اثر تعداد بارداری بر خطر چاقی » توسط بر روی 341 زن 15-59 ساله که شش ماه از آخرین زایمان آنها می گذشت انجام شده است.

داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز به روش مصاحبه و اندازه‌گیری نمایه توده بدنی مطابق با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت به دست آمد كه براساس آن نمایه توده بدنی (BMI) بزرگتر از 29/9 به عنوان معیار چاقی انتخاب شد. میانگین نمایه توده بدنی شرکت کنندگان 26/5 بدست آمد و تعداد افراد چاق 75 نفر (22) درصد بودند.

یافته های این مطالعه نشان می دهد:
خطر افزایش وزن و ابتلا به چاقی در زنانی که حداکثر دو زایمان داشتند به صورت معناداری کمتر از زنانی بود که بیش از دو زایمان را تجربه کرده بودند.


نتایج نهایی این بررسی حاکیست:
تجربه بارداری بیش از دومورد با خطر افزایش وزن و چاقی همراه است.


گفتنی است، چاقی یکی از شایعترین اختلالات تغذیه‌ایست که به دلیل گسترش بی‌سابقه، سازمان جهانی بهداشت آن را همه گیری جهانی اعلام کرده است.

مطالعات اندکی در مورد نقش تعداد بارداری با تغییرات وزن بدن در بعضی کشورها انجام شده است که نشان می‌دهد چاقی در زنانی که زایمان کرده‌اند 20 درصد بیشتر از سایر زنانی است که زایمان نکرده‌اند.

۴۰‬درصد مادران غم بعد از زایمان را تجربه می‌كنند

مهدی كریمی روانپزشك :

‪ ۴۰‬درصد مادران، پس از به دنیا آوردن نوزاد، غم بعد از زایمان را تجربه می‌كنند.


این وضعیت مادر ممكن است به علت تغییرات هورمونی و تغییرات فیزیولوژیك ایجاد می شود و در پی آن، مادر دچار افسرده شده و شادابی، نشاط و تحرك كافی قبل از زایمان را نداشته باشد.

مادری كه دچار غم بعد از زایمان می‌شود، ممكن است، دچار اختلالات خواب و اشتها شده و حتی به علت دلتنگی، گریه كند.

این حالت مادر، دوام زیادی ندارد
غم بعد از زایمان ، پس از چند روز كه از زایمان گذشته باشد ، برطرف می‌شود.


غم بعد از زایمان هر چند به درمان خاصی نیاز ندارد، اما حمایت های خانوادگی و اطمینان بخشی برای آن ضروری است.

افسردگی پس از زایمان مادر
معمولا ‪ ۱۰‬درصد مادران دچار این افسردگی می‌شوند كه علایم آن شدیدتر از علایم غم بعد از زایمان است.

ناامیدی، دلتنگی، گریه كردن و احساس بی‌ارزشی از علایم افسردگی پس از زایمان هستند. مادری كه به این حالت مبتلا شود، ممكن است در اثر افسردگی، عشق و علاقه كمتری به نوزاد خود نشان دهد.

افسردگی پس از زایمان بیشتر در مادرانی ایجاد می‌شود كه حاملگی ناخواسته‌ای دارند.

افسردگی پس از زایمان ممكن است چند ماه به طول بیانجامد، این افسردگی ممكن است به درمان دارویی نیاز داشته باشد كه اطرافیان مادر حتما باید به این موضوع توجه كنند.

برخی اختلالات پس از زایمان
هر چند برخی از این اختلالات در یك هزارم زایمان‌ها ایجاد می‌شود، اما اطرافیان مادر باید به شدت مراقب این دسته از مادران باشند.


یكی از این اختلالات، اختلال سایكوتیك است كه به درمان نیاز دارد و در برخی مواقع بسیار خطرناك است و ممكن است مادر، تحت تاثیر هذیان یا باورهای غلط، افكار خودكشی یا فرزندكشی پیدا كرده و نوزاد خود را به قتل رسانده و یا اقدام به خودكشی كند.

توهم، هذیان یا باور غلط ، پرخاشگری، بی‌ربط گویی و رفتارهای سازمان نیافته از علایم اختلالات سایكوتیك است.مادر مبتلا در كنار اینكه باید تحت حمایت خانواده خود باشد، حتما باید به روانپزشك مراجعه كند.

اگر به افسردگی بعد از زایمان مادر توجه نشود، ممكن است این حالت به اختلالات سایكوتیك یا اختلالات خلقی شدید، تبدیل شود.

متاسفانه اكثر اعضای خانواده از جمله همسر متوجه مشكلات روحی - روانی مادر نمی‌شوند و وی را درك نمی‌كنند، این در حالی است كه مادر، بعد از زایمان نیز به حمایت‌های همه جانبه از سوی اعضای خانواده و نزدیكانش نیاز دارد.

درباره وبلاگ

دکتر امدادی هستم
حدود 20 ساله که تخصصم رو در رشته زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه ایران گرفتم و در حال حاضر به عنوان استادیار در دانشگاه تدریس میکنیم
سوالاتتون رو در از طریق نظرات پستها ارسال کنید و تاجایی که میشه راهنماییتون میکنم
..........................................................................................................
آدرس مطب:
تهران-سعادت آباد - كوی فراز - بلوار برق - جنب فست فود بارو و نمایشگاه اتوموبیل اتوباس طبقه 3 واحد 7

روزهای شنبه-دوشنبه-سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 2:30 تا 7 بعد از ظهر
تلفن منشی:09124338660
............................................................................................................
وقت قبلی داده نخواهد شد و مطب حضوری است.لطفا برای گرفتن وقت یا اطلاع از حضور دکتر با منشی تماس نگیرید(در روزهای کاری مطب حتما دایر میباشد)
طرف قرارداد با بیمه بانکهای ملت کشاورزی سپه تجارت صادرات کشاورزی و شهرداری تهران
............................................................................................................
از اول خرداد به بعد جواب سوالاتتون رو در کانال تلگرامم قرار میدم.علاوه بر اون به تدریج نکات و موارد ضروری رو اونجا اعلام میکنم

www.telegram.me/dremdadi
مدیر وبلاگ : رویا امدادی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • چه میزان از مطب من رضایتمند هستید ؟

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic